Ranking: TOP 5 najlepszych wiatrówek sprężynowych

Do tarczy i na lata najlepszy jest Weihrauch HW50S, a na start z lunetą w komplecie Ruger Air Scout Kit. Niżej cztery wybory na różne sytuacje i pomiary, które pokazują, ile naprawdę strzelają.

Aktualizacja 01.11.2026. Ceny z 01.11.2026. Opieramy się na 24 testach i recenzjach, produktów nie testowaliśmy sami.

Co kupić

Weihrauch HW50S 4,5 mm

Najcelniejszy do tarczy

Weihrauch HW50S 4,5 mm

Jedyny model w składzie ze zmierzoną powtarzalnością: 5,68 fps odchylenia i spust około 1,2 kg w teście Hard Air Magazine. Test dotyczył wersji 5,5 mm. Naciąg jest ciężki jak na tę moc, a cena najwyższa.

od 1 999 zł1 oferta
Ruger Air Scout Kit 4,5 mm

Najlepszy na start

Ruger Air Scout Kit 4,5 mm

Polski test bron.pl na 12 do 25 m, luneta 4×32 w zestawie i lekki naciąg. Recenzent nazywa go kopią Diany 34. Spust ma za długą pierwszą fazę, a moc zestawu jest niepewna.

od 588 zł5 ofert
Diana 34 EMS Classic 4,5 mm

Do tuningu

Diana 34 EMS Classic 4,5 mm

Modułowa konstrukcja EMS, regulowany spust T06 i możliwość założenia tłoka N-TEC. Niezależnego pomiaru tej generacji nie znaleźliśmy.

od 1 599 zł2 oferty
Hatsan 90 STG gen. II 4,5 mm

Do rekreacji w polimerze

Hatsan 90 STG gen. II 4,5 mm

Forum poleca go do pracy w limicie 17 J zamiast większego 125. Użytkownicy zgłaszają mocny odrzut i potrzebę poprawek.

od 439 zł5 ofert

Energia i prędkość: deklaracja kontra pomiar

Sprzedawcy podają energię albo prędkość bez masy śrutu, a w wiatrówkach sprężynowych ta sama konstrukcja bywa sprzedawana w kilku mocach. Zestawiamy deklarację z tym, co zmierzyli recenzenci i użytkownicy forów. Tam, gdzie nikt nie mierzył, pokazujemy tylko deklarację.

deklaracja producenta wynik testu szacunek recenzenta

do 17 J według karty gwarancyjnej, o której pisze użytkownik nasze-wiatrowki.pl. Energii wersji 4,5 mm nikt w przeczytanych źródłach nie podał; czytelnik bloga Airguns of Arizona zmierzył średnio 237,74 m/s ze śrutem 8,18 gr.
7,5 J i 175 m/s w instrukcji przytoczonej przez bron.pl i na karcie Leśnych Ludzi, około 15 J w pomiarze chronografem recenzenta zwiatremwlufie.pl na egzemplarzu bez lunety.
poniżej 17 J i 250 m/s na karcie Borhuntera dla wersji syntetycznej. Pomiaru tej generacji w przeczytanych źródłach nie ma.
16 J w nazwie karty porównywarki, od 11,5 do 12 J przy 203 do 211 m/s w serii zmierzonej przez kupującego na e-tawerna.pl i ponad 11 J u drugiego autora przed przeróbkami.

Pomiary z forów pochodzą z pojedynczych, używanych egzemplarzy i nie podają zawsze rodzaju śrutu. Pomiar Rugera dotyczy wersji bez lunety, a deklaracja zestawu Kit z lunetą. Wartości w kg i mm przy danych anglojęzycznych to nasze przeliczenie z funtów i cali.

Który wybrać

Zaznacz, co pasuje do Ciebie. Pod każdym pytaniem pokażemy jeden model.

Do czego głównie potrzebujesz wiatrówki?

Strzelanie do tarczy, możliwie celnieWeihrauch HW50S 4,5 mm: zmierzona powtarzalność i lekki spust Rekord. Od 1 999 zł.

Pierwsza wiatrówka do ogroduRuger Air Scout Kit 4,5 mm: luneta w zestawie, lekki naciąg i polski test. Od 588 zł.

Rekreacja i nauka serwisuHatsan 90 STG gen. II 4,5 mm: forum poleca go do pracy w limicie. Od 439 zł.

Czy planujesz przeróbki?

Tak, chcę wymieniać podzespołyDiana 34 EMS Classic 4,5 mm: modułowa konstrukcja EMS i opcja tłoka N-TEC. Od 1 599 zł.

Nie, ma działać prosto z pudełkaWeihrauch HW50S 4,5 mm: najlepiej udokumentowany egzemplarz fabryczny. Od 1 999 zł.

Jaka osada Ci odpowiada?

Klasyczne drewnoGamo Hunter 440 4,5 mm: orzechowa osada i 3 kg. Od 879 zł.

Polimer odporny na pogodęRuger Air Scout Kit 4,5 mm: polimerowy Kit z lunetą. Od 588 zł.

Jak powstało to zestawienie

Wybraliśmy pięć łamanych karabinków sprężynowych w kalibrze 4,5 mm, które mają dziś żywe oferty, i do każdego przeczytaliśmy to, co o nim zmierzono albo opisano: polski test serwisu bron.pl, recenzję bloga zwiatremwlufie.pl, test Hard Air Magazine, wątki forów e-tawerna.pl i nasze-wiatrowki.pl oraz karty sklepów. Nie testowaliśmy ich sami. Kolejność ustalają cztery kryteria: co z deklaracji producenta potwierdza pomiar albo test, jak dobrze model pracuje w limicie 17 J, do ilu zastosowań się nadaje (tarcza, ogród, tuning) i czy jest to bieżąca generacja z żywymi ofertami. Opinie kupujących w porównywarce nie pomogły, bo przy tych modelach są pojedyncze i bez treści.

Najważniejsze odkrycie: deklarowana moc i zmierzona rozjeżdżają się w obie strony. Gamo Hunter 440 ma w nazwie karty 16 J, a na forum zmierzono około 11 do 12 J. Ruger Air Scout ma w instrukcji 7,5 J, a recenzent zmierzył około 15 J na wersji bez lunety. Dlatego tam, gdzie ktoś mierzył, podajemy pomiar obok deklaracji.

Co w wiatrówce sprężynowej decyduje o wyborze

Spust i powtarzalność rozstrzygają o celności, masa i długość lufy o wygodzie, a zawartość zestawu o tym, czy trzeba dokupić lunetę. Tam, gdzie źródła podają różne liczby, wpisujemy obie z nazwą źródła.

Model SpustDeklarowana mocPomiarMasaDługość lufyZestaw Cena od Ocena
1. Weihrauch HW50S 4,5 mm Rekord, ok. 1,2 kg (Hard Air Magazine, 5,5 mm) do 17 J (karta gwarancyjna wg forum) 237,74 m/s, śrut 8,18 gr (czytelnik Airguns of Arizona) ok. 3,1 kg (Airguns of Arizona) ok. 394 mm (15,5 cala) luneta i montaż według opisu karty porównywarki 1 999 zł
1 oferta
5,0
4 opinie
2. Ruger Air Scout Kit 4,5 mm dwustopniowy, długa pierwsza faza (zwiatremwlufie.pl) 7,5 J, 175 m/s (instrukcja) ok. 15 J, wersja bez lunety (zwiatremwlufie.pl) 3438 g Kit (Leśni Ludzie), 3340 g Rancher (bron.pl) 475 mm luneta 4×32 z pierścieniami 588 zł
5 ofert
brak
3. Diana 34 EMS Classic 4,5 mm T06, regulowany luz, przełamanie i ciężar poniżej 17 J, 250 m/s (Borhunter, syntetyk) brak danych 3380 g (syntetyk) 495 mm brak danych 1 599 zł
2 oferty
brak
4. Hatsan 90 STG gen. II 4,5 mm brak danych 305 m/s, bez energii i masy śrutu (Zbrojownia) brak danych 3400 g 450 mm brak danych 439 zł
5 ofert
5,0
4 opinie
5. Gamo Hunter 440 4,5 mm jednostopniowy z regulacją zaczepu (e-tawerna.pl) 16 J (nazwa karty), 10,8 do 11,8 ft lbs (Range and Country) 203 do 211 m/s, 11,5 do 12 J (e-tawerna.pl) 3 kg 450 mm brak danych 879 zł
2 oferty
5,0
3 opinie

Wartości w kg i mm przy danych anglojęzycznych to nasze przeliczenie z funtów i cali. Brak danych oznacza, że ani karty, ani przeczytane teksty tego nie podają. Dane Diany 34 EMS dotyczą wersji z osadą syntetyczną, bo karty wersji Classic ich nie podają. Pomiary z forów pochodzą z pojedynczych egzemplarzy.

Reklama
1.

Weihrauch HW50S 4,5 mm

Najcelniejszy do tarczy

Weihrauch HW50S 4,5 mm
od 1 999 zł 1 oferta, najtaniej: bron.pl
5,00 na 5 z 4 opinii
Spust
Rekord, ok. 1,2 kg (Hard Air Magazine, 5,5 mm)
Deklarowana moc
do 17 J (karta gwarancyjna wg forum)
Pomiar
237,74 m/s, śrut 8,18 gr (czytelnik Airguns of Arizona)
Masa
ok. 3,1 kg (Airguns of Arizona)
Długość lufy
ok. 394 mm (15,5 cala)
Zestaw
luneta i montaż według opisu karty porównywarki

Weihrauch HW50S to sprężynówka z najlepiej udokumentowaną powtarzalnością strzału w tym zestawieniu. W teście Hard Air Magazine, na egzemplarzu kupionym anonimowo w sklepie, odchylenie prędkości wyniosło średnio 5,68 fps w całym teście, a spust łamał się średnio przy 2 funtach i 10 uncjach, czyli około 1,2 kg. Ten test dotyczył jednak wersji 5,5 mm na rynek USA. Dla kalibru 4,5 mm blog sklepu Airguns of Arizona podaje około 740 fps ze śrutem JSB 8,44 gr i masę 6,8 funta, czyli około 3,1 kg, a czytelnik tego bloga zmierzył średnio 237,74 m/s ze śrutem H&N Match 8,18 gr. Słabym punktem jest naciąg: Hard Air Magazine uznaje 29 funtów za dużo jak na tę moc. Wypada pewniej niż Ruger Air Scout Kit 4,5 mm z drugiego miejsca, bo ma zmierzone spust i powtarzalność, ale sprzedaje go niewiele sklepów, a kosztuje ponad trzy razy więcej. To wybór dla osób, które strzelają do tarczy i kupują karabinek na lata.

Kupisz, jeśli

  • strzelasz do tarczy i liczy się dla Ciebie powtarzalność: w teście 5,68 fps odchylenia
  • chcesz lekkiego spustu Rekord, zmierzonego na około 1,2 kg
  • wolisz karabinek krótki i lekki: około 3,1 kg według bloga Airguns of Arizona

Odpuść, jeśli

  • masz ograniczony budżet: to najdroższa pozycja zestawienia
  • nie lubisz ciężkiego naciągu: recenzent uznał 29 funtów za dużo jak na tę moc
  • masz krótkie ręce: jeden z czytelników bloga skarży się na zbyt daleki spust od chwytu

Na podstawie: Hard Air Magazine, test Weihrauch HW50S .22; Airguns of Arizona, blog o HW50S .177; Airgun Depot, recenzja HW50S, cz. 1; nasze-wiatrowki.pl, wątek HW-50S; e-tawerna.pl, wątek o HW 50. Adresy w sekcji źródeł na dole strony.

2.

Ruger Air Scout Kit 4,5 mm

Najlepszy na start

Ruger Air Scout Kit 4,5 mm
od 588 zł 5 ofert, najdroższa 889 zł, najtaniej: militaria.pl
Spust
dwustopniowy, długa pierwsza faza (zwiatremwlufie.pl)
Deklarowana moc
7,5 J, 175 m/s (instrukcja)
Pomiar
ok. 15 J, wersja bez lunety (zwiatremwlufie.pl)
Masa
3438 g Kit (Leśni Ludzie), 3340 g Rancher (bron.pl)
Długość lufy
475 mm
Zestaw
luneta 4×32 z pierścieniami

Ruger Air Scout Kit to najtańsza droga do sprężynówki z polskim testem i lunetą w komplecie. Karabinek produkuje Umarex, a recenzent zwiatremwlufie.pl pisze, że „cała konstrukcja karabinka Ruger Air Scout jest kopią konstrukcji karabinka Diana 34”. Instrukcja przytoczona w teście bron.pl podaje 175 m/s, 7,5 J, lufę 475 mm i 3340 g dla drewnianej wersji Rancher, a karta Leśnych Ludzi dla polimerowego Kitu podaje 3438 g i lunetę 4×32 z pierścieniami. Testujący bron.pl strzelał na 12, 15, 20 i 25 m i o wyniku z 12 m pisze: „To świadczy o bardzo dobrym skupieniu”. Zastrzeżenia dotyczą spustu, który recenzent zwiatremwlufie.pl opisuje jako dwustopniowy „z pierwszą odrobinę za długą drogą i dość twardą drugą”. Ten sam autor zmierzył około 15 J na egzemplarzu bez lunety, dwa razy więcej niż instrukcja, więc moc zestawu pozostaje niepewna. Od pozycji pierwszej dzieli go brak pomiaru powtarzalności. To wybór dla osób, które zaczynają i chcą od razu strzelać z lunety.

Kupisz, jeśli

  • zaczynasz i chcesz kompletu: luneta 4×32 z pierścieniami jest w zestawie
  • liczy się dla Ciebie lekki naciąg, który recenzent porównuje korzystnie z Hatsanem i Crosmanem
  • strzelasz w ogrodzie na 12 do 25 m, czyli na dystansach z testu bron.pl

Odpuść, jeśli

  • chcesz znać moc swojego egzemplarza: instrukcja mówi 7,5 J, pomiar innej wersji około 15 J
  • zależy Ci na czystym, lekkim spuście prosto z pudełka
  • oczekiwałeś mocnej optyki: recenzent zwiatremwlufie.pl nie ceni lunet dodawanych do zestawów

Na podstawie: bron.pl, test Ruger Air Scout Rancher; zwiatremwlufie.pl, recenzja Ruger Air Scout; Leśni Ludzie, karta Ruger Air Scout Kit. Adresy w sekcji źródeł na dole strony.

3.

Diana 34 EMS Classic 4,5 mm

Do tuningu

Diana 34 EMS Classic 4,5 mm
od 1 599 zł 2 oferty, najtaniej: zbrojownia.pl
Spust
T06, regulowany luz, przełamanie i ciężar
Deklarowana moc
poniżej 17 J, 250 m/s (Borhunter, syntetyk)
Masa
3380 g (syntetyk)
Długość lufy
495 mm

Diana 34 EMS Classic to sprężynówka dla kogoś, kto chce ją potem rozwijać. Karta Sklepu Szostak opisuje system Easy Modular System, który „umożliwia prostą wymianę oraz tuning kluczowych podzespołów wiatrówki”, spust T06 z regulacją luzu, przełamania i ciężaru oraz możliwość założenia tłoka gazowego N-TEC. Karta Borhuntera dla wersji z czarną osadą syntetyczną podaje 250 m/s, energię poniżej 17 J, lufę 495 mm, długość 1158 mm i masę 3380 g; dla drewnianej osady Classic przeczytane karty tych liczb nie podają. Ograniczeniem jest brak niezależnego pomiaru: w przeczytanych źródłach nikt nie zmierzył prędkości ani skupienia tej generacji. Pośrednim świadectwem jest recenzja Rugera Air Scout z drugiego miejsca, którego autor nazywa kopią Diany 34. Sklep Szostak oznacza model jako wycofany ze swojej oferty, choć porównywarka pokazuje żywe oferty innych sprzedawców. To wybór dla osób, które planują wymianę lufy, spustu albo napędu i chcą to zrobić bez przeróbek.

Kupisz, jeśli

  • planujesz tuning: modułowa konstrukcja EMS i opcja tłoka N-TEC
  • chcesz regulować spust T06 w trzech parametrach
  • szukasz długiej lufy: 495 mm według karty Borhuntera

Odpuść, jeśli

  • chcesz kupić na podstawie pomiaru: żadnego testu tej generacji nie przeczytaliśmy
  • zależy Ci na niskiej cenie: wersja Classic jest wyraźnie droższa od Rugera Air Scout
  • potrzebujesz lekkiego karabinka: wersja syntetyczna waży 3380 g

Na podstawie: Sklep Szostak, karta Diana 34 EMS; Borhunter, karta Diana 34 EMS syntetyk; zwiatremwlufie.pl, recenzja Ruger Air Scout. Adresy w sekcji źródeł na dole strony.

4.

Hatsan 90 STG gen. II 4,5 mm

Do rekreacji w polimerze

Hatsan 90 STG gen. II 4,5 mm
od 439 zł 5 ofert, najdroższa 499 zł, najtaniej: bron.pl
5,00 na 5 z 4 opinii
Deklarowana moc
305 m/s, bez energii i masy śrutu (Zbrojownia)
Masa
3400 g
Długość lufy
450 mm

Hatsan 90 STG gen. II to polimerowy łamaniec do rekreacji w limicie 17 J. Karta Zbrojowni podaje 305 m/s, masę 3400 g, długość 1135 mm i lufę 450 mm, ale nie podaje masy śrutu ani energii. Nowa generacja ma według tej karty wydłużone łoże, które zasłania kostkę wiatrówki i przesuwa środek ciężkości. Na forum e-tawerna.pl, w wątku o wyborze między 90 a 125, pada ocena, że „Hatsan 90 pracuje dobrze w limicie czyli do 17J”, a większy model 125 „bardziej tłucze lunetki i jest ciężki i mało poręczny”. Zastrzeżenia z forów dotyczą odrzutu i wykończenia: na nasze-wiatrowki.pl użytkownicy pytają, co zrobić, „aby Hatsan za bardzo nie kopał”, a na e-tawerna.pl ktoś odpowiada, że „nieliczne nie wymagają poprawek”. Te opinie dotyczą starszych egzemplarzy serii 90; pomiaru generacji II nikt w przeczytanych źródłach nie opublikował. To wybór dla osób, które chcą tanio strzelać rekreacyjnie i nie boją się smaru ani śrubokręta.

Kupisz, jeśli

  • strzelasz rekreacyjnie i chcesz modelu, który forum poleca do pracy w limicie 17 J
  • wolisz polimerową osadę odporną na pogodę
  • umiesz albo chcesz nauczyć się serwisu: forum opisuje smarowanie tłoka jako sposób na kopanie

Odpuść, jeśli

  • szukasz potwierdzonej prędkości: 305 m/s z karty sklepu nikt nie zmierzył
  • przeszkadza Ci mocny odrzut, o który pytają użytkownicy forum
  • chcesz broni gotowej bez poprawek: fora piszą, że w tej półce rzadko się bez nich obywa

Na podstawie: Zbrojownia, karta Hatsan 90 STG gen. II; e-tawerna.pl, wątek Hatsan 90 czy 125; nasze-wiatrowki.pl, wątek Hatsan 90; e-tawerna.pl, wątek Hatsan 90 STG czy Slavia. Adresy w sekcji źródeł na dole strony.

5.

Gamo Hunter 440 4,5 mm

Gamo Hunter 440 4,5 mm
od 879 zł 2 oferty, najdroższa 899 zł, najtaniej: moroshop.pl
5,00 na 5 z 3 opinii
Spust
jednostopniowy z regulacją zaczepu (e-tawerna.pl)
Deklarowana moc
16 J (nazwa karty), 10,8 do 11,8 ft lbs (Range and Country)
Pomiar
203 do 211 m/s, 11,5 do 12 J (e-tawerna.pl)
Masa
3 kg
Długość lufy
450 mm

Gamo Hunter 440 to klasyczny karabinek z orzechową osadą i jedynym pomiarem chronografem z polskiego forum w tym zestawieniu. Karta porównywarki ma w nazwie 16 J, a brytyjski sklep Range and Country podaje 10,8 do 11,8 ft lbs, długość 1120 mm, lufę 450 mm i masę 3 kg. Kupujący używany egzemplarz zapisał na e-tawerna.pl serię „Vo min = 203m/s, Vo max = 211m/s czyli 11,5-12J” i ocenił ją słowami „bardzo niestabilnie”. Autor drugiego wątku zmierzył na swoim egzemplarzu przed przeróbkami „coś ponad 11J”. Słabym punktem najnowszej wersji jest według niego plastikowa kostka lufy, a pierwszy z tych kupujących zgłosił luz na kostce już po kilku strzałach. Ten sam autor chwali za to wykonanie i pisze, że „Gamo jest lżejsze i bardziej składne” od jego Hatsana 55. Oba wątki dotyczą egzemplarzy używanych i grzebanych, więc to sygnał, nie test. To wybór dla osób, które chcą klasycznego drewna i lekkiego karabinka do strzelania na 25 m.

Kupisz, jeśli

  • chcesz drewnianej osady i masy około 3 kg
  • strzelasz rekreacyjnie do 25 m: autor ewaluacji trafiał tam spinner 20 mm
  • liczy się dla Ciebie przyjemny, lekki naciąg, który chwali autor ewaluacji

Odpuść, jeśli

  • oczekujesz 16 J z nazwy karty: dwa pomiary na forum dały około 11 do 12 J
  • przeszkadza Ci plastikowa kostka lufy i ryzyko luzu, które opisują użytkownicy
  • chcesz stabilnej prędkości: kupujący uznał 7 m/s rozrzutu w pięciu strzałach za dyskwalifikację

Na podstawie: e-tawerna.pl, wątek Gamo Hunter 440; e-tawerna.pl, ewaluacja Gamo 440 Hunter; Range and Country, karta Gamo Hunter 440. Adresy w sekcji źródeł na dole strony.

Na koniec

Jeśli chcesz kupić raz i strzelać do tarczy, bierz Weihraucha HW50S. Jeśli zaczynasz i liczy się koszt kompletu z lunetą, bierz Rugera Air Scout Kit. Hatsana 125 nie wstawiliśmy do składu, choć ma żywe oferty: na e-tawerna.pl użytkownicy piszą, że lepiej sprawuje się jako wersja ponad limit, a w limicie 17 J polecają Hatsana 90, bo 125 „bardziej tłucze lunetki”. Odpadły też Umarex Synergis Elite i Diana 260: pierwszy według Hard Air Magazine ma tłok gazowy, a przy drugim kupujący na stronie Pyramyd Air spierają się, czy to sprężyna, czy gaz.

Pytania kupujących

Czy na wiatrówkę sprężynową potrzebne jest pozwolenie?
Nie, dopóki energia pocisku nie przekracza 17 J. Ustawa o broni i amunicji w art. 8 za broń pneumatyczną uznaje urządzenie, w którym „energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J”. Poradnik Militarne.pl dodaje, że przy modelach poniżej tej granicy „Wymagana jest jedynie pełnoletność nabywcy”. Wszystkie modele z zestawienia sprzedawane są w wersjach do 17 J.
Sprężynowa czy na CO2: która lepsza?
Sprężynowa do celnego, taniego strzelania bez kapsuł, CO2 do szybkich serii. Militarne.pl pisze, że przy CO2 „strzelec nie odczuwa odrzutu”, ale takie wiatrówki cechuje „mniejsza moc i niższa prędkość wylotowa pocisku”. Poradnik Zbrojowni przypomina z kolei, że w sprężynówce „do naciągnięcia sprężyny musi dojść przed każdym oddaniem strzału”, więc przy szybkim strzelaniu to nietrafiony wybór, ale konstrukcja „jest bardzo trwała”.
Który kaliber wybrać: 4,5 czy 5,5 mm?
Na początek 4,5 mm. Poradnik Zbrojowni zaleca go początkującym, bo „śrut do kalibru 4,5 mm jest łatwo dostępny”, a Militarne.pl pisze, że niższy kaliber wybierany jest chętniej „ze względu na większą prędkość początkową i płaski tor lotu”. Większy kaliber Zbrojownia poleca przy ruchomym celu i przy wietrze. Dlatego w zestawieniu porównujemy wersje 4,5 mm.
Czy na wiatrówkę sprężynową można założyć zwykłą lunetę?
Tak, ale sprężynówka mocno nią szarpie. Karta Leśnych Ludzi zaleca kontrolę pierścieni po pierwszych seriach, bo ruch tłoka i sprężyny „generuje drgania charakterystyczne dla karabinków sprężynowych”. Na e-tawerna.pl użytkownicy ostrzegają, że mocny Hatsan 125 „bardziej tłucze lunetki” niż mniejszy model 90, więc im mocniejsza sprężyna, tym ważniejsza solidna optyka i montaż.
Jaki zasięg ma wiatrówka sprężynowa?
Celny zasięg kończy się dużo wcześniej niż lot śrutu. W teście bron.pl Ruger Air Scout trzymał bardzo dobre skupienie na 12 m, a na 20 i 25 m przestrzeliny zaczęły się rozchodzić. Autor ewaluacji Gamo Hunter 440 na e-tawerna.pl trafiał na 25 m spinner 20 mm dziesięć razy na dziesięć. Do strzelania dalej niż 25 m potrzebna jest luneta i dobrany śrut.
Czy deklarowana energia w wiatrówce się zgadza?
Często nie. Kupujący Gamo Hunter 440 zmierzył na e-tawerna.pl od 11,5 do 12 J przy 16 J w nazwie karty, a recenzent zwiatremwlufie.pl zmierzył około 15 J w Rugerze Air Scout, którego instrukcja podaje 7,5 J. Energia zależy od masy śrutu i stanu sprężyny, więc liczbę z karty traktuj jako górną granicę, nie obietnicę.

Źródła i zasady

Nie testowaliśmy tych produktów sami. Łączymy dane z kart produktów i ofert z niezależnymi testami. Wyniki pomiarów i opinie przytaczamy ze wskazaniem źródła, w którym można je sprawdzić.

  1. Hard Air Magazine, test Weihrauch HW50S .22, pomiar prędkości, powtarzalności, spustu i naciągu wersji 5,5 mm na rynek USA; egzemplarz kupiony anonimowohardairmagazine.com/reviews/weihrauch-hw50s-air-rifle-test-review-22-caliber/
  2. Airguns of Arizona, blog o HW50S .177, prędkość i skupienie wersji 4,5 mm; blog sklepu sprzedającego HW50S, z pomiarem czytelnika w komentarzuwww.airgunsofarizona.com/blog/2011/12/the-weihrauch-hw50s-in-177-caliber.html
  3. Airgun Depot, recenzja HW50S, cz. 1, opis spustu Rekord; tekst sklepuwww.airgundepot.com/vault/airgun-reviews/weihrauch-hw50s-22-cal-breakbarrel-air-rifle-review-part-1/
  4. nasze-wiatrowki.pl, wątek HW-50S, deklaracja 17 J z karty gwarancyjnej wg użytkownikanasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=2866
  5. e-tawerna.pl, wątek o HW 50, relacje forum o mocy wersji niemieckiej i eksportowejwww.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=3139
  6. bron.pl, test Ruger Air Scout Rancher, polski test Rancher: dane z instrukcji i skupienie na 12, 15, 20 i 25 m; tekst sklepuwww.bron.pl/testy-wiatrowek/karabinek-ruger-air-scout-rancher-test-wiatrowki
  7. zwiatremwlufie.pl, recenzja Ruger Air Scout, recenzja Air Scout: pomiar chronografem, spust, naciąg, pochodzenie konstrukcjizwiatremwlufie.pl/recenzja/ruger-air-scout-subiektywna-recenzja/
  8. Leśni Ludzie, karta Ruger Air Scout Kit, parametry i zawartość zestawu Kit; opis sklepulesniludzie.pl/wiatrowka-ruger-air-scout-kit-45-mm/
  9. Sklep Szostak, karta Diana 34 EMS, opis EMS, spustu T06 i opcji N-TEC; opis sklepuwww.sklepszostak.pl/wiatrowka-diana-34-ems-45mm
  10. Borhunter, karta Diana 34 EMS syntetyk, parametry Diany 34 EMS w wersji syntetycznejborhunter.pl/wiatrowka-diana-34-ems-4-5-mm-diabolo-sprezynowa-czarny-syntetyk.html
  11. Zbrojownia, karta Hatsan 90 STG gen. II, parametry Hatsana 90 STG gen. II; opis sklepuwww.zbrojownia.pl/wiatrowka-karabinek-hatsan-90-stg-gen.-ii-45mm
  12. e-tawerna.pl, wątek Hatsan 90 czy 125, porównanie Hatsana 90 i 125 przez użytkowników forumwww.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=7516
  13. e-tawerna.pl, wątek Hatsan 90 STG czy Slavia, opinie o poprawkach i trwałości starszych Hatsanów 90www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=840
  14. nasze-wiatrowki.pl, wątek Hatsan 90, odrzut i celność Hatsana 90 według właścicielinasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=9418
  15. e-tawerna.pl, wątek Gamo Hunter 440, pomiar chronografem Gamo Hunter 440 i luz na kostce lufywww.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=17275
  16. e-tawerna.pl, ewaluacja Gamo 440 Hunter, pomiar przed przeróbkami, plastikowa kostka lufy, porównanie z Hatsanem 55www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=17404
  17. Range and Country, karta Gamo Hunter 440, parametry Gamo Hunter 440 z rynku brytyjskiegorangeandcountry.co.uk/gamo-hunter-440/
  18. superwiatrowki.pl, karta Hatsan 125 STG, dane Hatsana 125 STG, który nie trafił do składusuperwiatrowki.pl/wiatrowka-hatsan-125-stg-p-354.html
  19. Pyramyd Air, karta Diana Two-Sixty, opinie kupujących o napędzie Diany 260www.pyramydair.com/product/diana-two-sixty-breakbarrel-air-rifle?m=5801
  20. Hard Air Magazine, opis Umarex Synergis Elite, tłok gazowy w Umarex Synergis Elitecommunity.hardairmagazine.com/threads/let%E2%80%99s-look-at-the-umarex-synergis-elite.4458/
  21. Zbrojownia, poradnik o pierwszej wiatrówce, kaliber, napęd sprężynowy i wybór pierwszej wiatrówki; poradnik sklepuwww.zbrojownia.pl/jaka-wiatrowke-kupic-na-poczatek
  22. Militarne.pl, poradnik o karabinkach, porównanie napędów i wymóg pełnoletności; poradnik sklepumilitarne.pl/wiatrowka-karabinek
  23. LexLege, ustawa o broni i amunicji art. 8, definicja broni pneumatycznej i granica 17 Jwww.lexlege.pl/ustawa-o-broni-i-amunicji/art-8/
  24. LexLege, ustawa o broni i amunicji art. 11, wyłączenie obowiązku posiadania pozwoleniawww.lexlege.pl/ustawa-o-broni-i-amunicji/art-11/
Opinie kupującychLiczby opinii i oceny pochodzą z porównywarki Ceneo. Nie weryfikujemy autentyczności pojedynczych opinii; robi to serwis, który je zbiera.
CenyNajniższa cena z ofert dostępnych w dniu odczytu (01.11.2026), bez dostawy. Wiążąca jest cena w sklepie w chwili zakupu.
ProwizjaPrzejścia do sklepów to linki partnerskie. Gdy kupisz po takim przejściu, dostajemy prowizję, a cena dla Ciebie się nie zmienia. Kolejność nie jest płatna.
ZgłoszeniaBłąd w parametrze, cenie lub przypisanej wypowiedzi zgłoś na biuro@terdeals.com. Odpowiadamy w ciągu 14 dni i odnotowujemy datę korekty.
Uwagi o danych w porównywarce

Przy tych modelach porównywarka ma pojedyncze oceny bez treści, a podstrony opinii nie zwróciły wpisów, więc kolejności nie opieramy na ocenach. Test Weihraucha HW50S w Hard Air Magazine dotyczy wersji 5,5 mm na rynek USA o mocy powyżej polskiego limitu; pomiar wersji 4,5 mm pochodzi z bloga sklepu i komentarza czytelnika. Pomiary Gamo Hunter 440 pochodzą z dwóch używanych egzemplarzy opisanych na forum, w tym jednego po sporze między sprzedającym a kupującym. Karty porównywarki mylą rodzaj napędu: Umarex Synergis Elite ma w nazwie słowo sprężynowa, choć Hard Air Magazine opisuje tłok gazowy, a karta Hatsana 125 STG TH ma w nazwie kaliber 5,5 mm, a w specyfikacji 4,5 mm. Sklep Szostak oznacza Dianę 34 EMS jako wycofaną z własnej oferty, choć inne sklepy ją sprzedają. Testy bron.pl, Airguns of Arizona i Airgun Depot publikują sklepy, które sprzedają opisywane modele.

Imię:
Komentarz:
Witaj użytkowniku! Chciałbyś z nami współtworzyć Terdeals, pisząc rankingi, recenzje, testy czy opinie o produktach? Może wiesz, gdzie oferowane są najlepsze ceny na produkty? Skontaktuj się z nami!